TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ

Archiv aktualit

Seznam článků: Archiv aktualit
23.02.2024

O jarních prázdninách chodí do školy naši řemeslníci

Během jarních prázdnin a prázdných chodeb škol a školek pracovníci technických služeb nezahálejí. Nutné opravy si vyžádala například vzedmutá podlaha v ZŠ Štefánikova nebo poškozené vodní potrubí v ZŠ Jiráskovo náměstí. Řemeslníci byli ale také v ZŠ Bezručova a MŠ Severka, kde instalovali nové obklady schodiště a nové osvětlení tříd. Hlavní akce na nás ale teprve čekají v průběhu letních prázdnin.


21.02.2024

Cyklostezka z Piletic do Ruseka

V těchto dnech pokládáme betonové panely na cyklostezku z Piletic do Ruseka jako dočasné řešení pro všechny cyklisty a kolemjdoucí, které na cestě trápila velká voda. Panely umístíme na cestu ve dvou řadách, tak aby je vždy najednou pohodlně přešli chodci i v opačném směru. Úsek navíc opatříme nájezdy a upozorňujícím dopravním značením. 
Definitivním řešením zaplavování cyklostezky, kterou město dokončilo v roce 2019, bude rekonstrukce celé vozovky, která ale není v majetku města. Připravovaná rekonstrukce by měla umožnit svedení vody na druhou stranu od stezky.
19.02.2024

Ve městě probíhá frézování pařezů

Podobně jako úklid listí nebo prořezávky keřových porostů, probíhá také v těchto dnech před jarními činnostmi odstraňování pařezů. Pracovníci městské zeleně používají při této práci nejčastěji speciální pásovou frézu na dálkové ovládání, která jim umožňuje bez nutnosti kopání pařez do několika desítek centimetrů kompletně odstranit. Frézováním předcházíme nejenom možným úrazům, ale také usnadníme následné sekání trávy a zabráníme dalšímu šíření dřevokazných hub a plísní. Po frézování zbyde na místě pouze dřevní hmota, kterou stejně jako sesbírané listí (https://1url.cz/RuSn9) využíváme pro přírodní hnojivo na novou jarní nebo podzimní výsadbu.
16.02.2024

Z plánu obnovy městské zeleně

Z plánu obnovy městské zeleně (https://1url.cz/Ouv75) a na základě rozhodnutí odboru životního prostředí informujeme o dvou klíčových lokalitách, ve kterých proběhne kácení v následujícím týdnu. 

V Jiráskových sadech se zaměříme na obnovu místa za pokácený buk. Tento strom bohužel trpí několika závažnými problémy, včetně prosychání koruny, hniloby kmene a kořenů způsobené dřevokaznou houbou. Kombinace těchto faktorů značně ohrožuje stabilitu stromu, a tím i bezpečí návštěvníků parku a dětí na přilehlém dětském hřišti. Z důvodu nepřístupného terénu a abychom minimalizovali riziko, provede kácení specializovaná firma s využitím zvedací techniky. Buk na místě nahradí habr, který zde do konce roku vysadíme.

Na obnovu stromů se vydáme také do ulice Kydlinovská. Zde odstraníme čtyři menší javory a čtyři jasany s výraznými defekty a odumírajícími částmi. V podzimní výsadbě je nahradí nové stromořadí osmi kvetoucích třešní.
Děkujeme Vám za pochopení a spolupráci.

 
15.02.2024

Cyklostezka u soutoku Labe a Orlice je znovu průjezdná

Před několika dny zvýšená hladina Labe zablokovala část cyklostezky na soutoku s řekou Orlicí. Tentokrát nebyl nepořádek naštěstí tak rozsáhlý jako v lednu, kdy se hladina řeky také vylila (https://1url.cz/4uXFB). Po ustálení povodňové situace se proto pracovníci střediska čištění města vydali na místo, aby vyčistili okolí. Velké bahenní nánosy, které se po vzedmutí řeky nahromadily zejména na cyklostezce a pod přilehlým mostem, ručně i strojově uklidili. 
14.02.2024

Vyhlašujeme soutěž v malování pro hradecké základní školy

Vážení kantoři a zástupci hradeckých škol,
dovolujeme si Vás pozvat a připomenout jedinečnou soutěž v malování tříd. 
Vaše třída bude mít za úkol vytvořit umělecké dílo zachycující pracovníky Technických služeb Hradec Králové nebo jejich stroje při práci ve městě. Fantazii se meze nekladou a způsob zpracování necháme na Vás!
K obrázku nám prosím také připište, co všechno podle vás dělají ve městě technické služby.

Soutěž je otevřena pouze pro celé třídy prvního stupně základních škol, které jsme o soutěži kontaktovali začátkem měsíce (https://1url.cz/5uXiO). Přihlášky uskutečníte odesláním fotografie vašeho obrázku do konce února 2024 na email: pr@tshk.cz. Soutěžní fotky zasílejte prosím v běžných formátech RAW, JPG, PNG apod. Do předmětu emailu napište vždy název třídy a školy. 

O vítězi rozhodneme na našich sociálních sítích.
Soutěží se o drobné odměny pro celou vítěznou třídu!
14.02.2024

Jarní prázdniny ve skateparku

Pro všechny příznivce sportu bude mít náš skatepark v Šimkových sadech během jarních prázdnin znovu OTEVŘENO. 
V období od 19. února do 25. února 2024 uvítáme všechny návštěvníky každý den od 12 do 20 hodin.

 
13.02.2024

Plán kácení a obnovy zeleně

Vážení občané,
rádi bychom Vás informovali o plánech kácení a obnovy zeleně na základě rozhodnutí odboru životního prostředí Magistrátu města Hradec Králové. Seznam lokalit plánované obnovy stromů najdete zde: Plán obnovy městské zeleně

Provádění kácení bude záviset na aktuálních podmínkách počasí, složitosti terénu apod..
Před samotným zahájením prací vždy umístíme na místě informační cedule.
Seznam je aktuální k datu vydání článku, tzn. vzhledem k nepředvídatelným jevům nemáme nyní k dispozici informace o dalších rozhodnutích odboru životního prostředí. V případě významnějšího zásahu na městské zeleni vás budeme informovat.

Rozhodování o obnově zeleně ve městě prochází několikastupňovým procesem. Návrhy kácení dřevin připravené Technickými službami jsou projednávány na koordinačních schůzkách, kterých se účastní i pracovníci příslušných odborů magistrátu. Následně probíhá správní řízení o povolení kácení dřevin, kde jsou důvody kácení přezkoumány a ověřeny orgánem ochrany přírody. Koordinačních jednání týkajících se zeleně se pravidelně zúčastňuji a nechávám si předkládat všechny žádosti o povolení kácení od Technických služeb. Stav zeleně sleduji dlouhodobě a nutnost zásahů si dle potřeby ověřuji i osobně v daných lokalitách. Mohu tak garantovat, že nedochází k žádnému bezdůvodnému kácení zdravých stromů ve městě,“ komentuje náměstek primátorky pro životní prostředí Adam Záruba.

Každý rok obnoví nebo nově vysadí technické služby přibližně 600 kusů stromů. Poslední výsadbu více než 500 stromů jsme uskutečnili na podzim loňského roku: https://1url.cz/SuaBg. S obnovou stromů nám pomáhá také projekt re-use bazaru: https://1url.cz/8u0U6.
Náhradní výsadbu za pokácené stromy z důvodu jejich zdravotního stavu, nutné opravy infrastruktury, podnětů občanů aj. provedeme v jarních a podzimních měsících.
Mapu městské zeleně najdete zde: https://1url.cz/yuvmw
Děkujeme Vám za pochopení.
12.02.2024

Velké opravy laviček

Přestože se každý rok dopředu připravujeme na rozsáhlé opravy městského mobiliáře, lavičky jsou vždy jednou z největších položek na seznamu oprav. Od minulého měsíce připravujeme na jejich opravu dřevěná prkna v naší truhlárně (https://1url.cz/ruvvT). Tento týden k nim ale navíc přibyly pozinkované ocelové nohy. Za uplynulý rok jsme přitom dokázali opravit, natřít nebo vyměnit téměř 500 kusů z takřka 3200 laviček po celém městě. V následujících jarních měsících máme v plánu postupně vyměnit všechny poškozené lavičky za ty, které byly zrenovovány, tak abychom zajistili jejich optimální stav pro všechny Hradečáky a návštěvníky města.
09.02.2024

Na Tylově nábřeží přibylo 40 ptačích budek

Nová útočiště pro ptáky budou ode dneška na Tylově nábřeží. Ve výšce čtyř až šesti metrů nad zemí je nainstalovali naši technici s plošinou. Celkem 40 nových budek bude sloužit zejména pro chráněné kavky, které hledají svá útočiště podél nábřeží. Dřevěná obydlí využijí ale i jiní živočichové, kupříkladu drobní pěvci nebo netopýři. Budky tedy podpoří biodiverzitu ve městě a zabrání nežádoucímu hnízdění v okolních budovách. Celkem jich v minulosti naši pracovníci do této oblasti nainstalovali více než 100 kusů. Každým rokem jich ale po celém Hradci Králové přibude hned několik desítek. Minulý rok jsme například připravili budky na hradeckých hřbitovech: https://1url.cz/CuvNh.
08.02.2024

Veřejné toalety v Jiráskových sadech jsou opět v provozu

Zazimované toalety v Jiráskových sadech byly uzavřeny z důvodu jejich častého poškozování a nefunkčnímu systému vytápění. Nově jsme proto na veřejné WC nainstalovali topné panely, které zajistí jejich bezproblémový celoroční provoz. 
Provozní doba veřejných toalet: https://1url.cz/YujOH
07.02.2024

Pokračujeme v opravách chodníků

V minulém týdnu jsme se naplno pustili do oprav chodníků díky nečekaně teplému počasí. (https://1url.cz/hugnW). Naši dělníci na opravách rozbitých cest ale stále nepolevují. Tento týden na nás narazíte například v ulici Na Občinách, kde jsme odstartovali intenzivní opravu dalších přibližně 200 metrů čtverečních chodníku. Na dočasné překážky narazíte ale také na třídě SNP nebo na cestách poblíž hradeckých hřbitovů.
Děkujeme za Vaši trpělivost. 
05.02.2024

Technické služby obnoví první hradecké stromořadí díky financím z re-use bazaru

Kompletní tisková zpráva: Tisková zpráva
05.02.2024

VIDEO: Uklízíme spadané listí

Ani tento týden týmy našich středisek městské zeleně nezahálejí a využívají mírné zimní počasí. Za úklidem spadaného listí vyrazily tentokrát do Labské kotliny, kde na úklid čekaly travnaté plochy s velkým množstvím okolních stromů. 
02.02.2024

V ulicích Hradce pokračuje úklid listí

S příchodem oblevy a přívětivého počasí vyrazila ke konci týdne střediska městské zeleně za úklidem napadaného listí. Pracovní skupiny s fukary potkáte zejména na travnatých plochách, parcích a v ulicích, které kvůli velkému množství stromů nestihli pracovníci před zimou douklidit. Po skončení úklidu navíc putují sesbírané suché listy do kompostárny, tak abychom je příště využili jako přírodní hnojivo pro novou jarní výsadbu.
01.02.2024

Kolik značek roste ve městě?

Snad každý si určitě vzpomene na začátky v autoškole a učení dopravních značek. Zvlášť ve městě jako je Hradec, je určitě důležité všechny dobře znát. Víte ale, kolik jich po našem městě skutečně „roste“? 
Je jich více než 12.500, a dalších přibližně 560 máme uskladněno v našem areálu! Celkové číslo bude ale ještě vyšší. V Hradci jsme totiž počítali jen ty, které máme v naší správě. Na silnicích buďte proto obezřetní a dávejte pozor také na auta s oranžovým majákem.
30.01.2024

První návštěvníky čeká kluziště u Malšovického stadionu

Venkovní umělé kluziště zažilo poslední plánované zimní stěhování. Z Masarykova náměstí v centru města ho technici přesunuli k fotbalovému stadionu v Malšovicích, v blízkosti Dívky s kruhy. Vstup zdarma a otevírací doba od 10 do 20 hodin každý den, bude stejná jako na jiných místech. U kluziště jsme pro všechny návštěvníky připravili také zázemí s lavičkami a osvětlením.
29.01.2024

Mírná zima svědčí opravě chodníků

Na začátku tohoto měsíce jsme začali naplno využívat mírného zimního počasí a pustili se do oprav chodníků. V ulici Hradební (https://1url.cz/8ugYu) dokončili naši pracovníci opravu chodníku o velikosti přes 200 metrů čtverečních, a nyní se aktivně přesunuli do dalších městských částí.
Na Slezském Předměstí v ulici Slezská dnes například začala oprava více než 100 metrů čtverečních dlážděné pěší cesty. Místní obyvatelé se tak mohou těšit na bezpečnější chodník, který dokončíme přibližně do poloviny února. 
O dalších plánovaných opravách Vás budeme pravidelně informovat. 
Děkujeme za pochopení a spolupráci.
24.01.2024

Pečujeme o městskou zeleň

V období vegetačního klidu, od listopadu do března, pokračujeme v pravidelné údržbě zeleně na veřejných místech. Příznivého zimního počasí využívají pracovníci všech tří středisek městské zeleně (Slezské Předměstí, Moravské Předměstí a Pražské Předměstí), kteří v posledních dnech upínají své síly na prořezávku přečnívajících větví, keřových záhonů, stříhání živých plotů nebo údržbu kulovitých javorů. Chystáme taktéž místa pro jarní dovýsadbu stromů. S údržbou ve vyšších místech nás pak můžete zahlédnout na žebřících nebo na pojízdných plošinách s oranžovým majákem.
19.01.2024

Do Hradce dorazila ledovka

Dnes ráno probudila většinu Hradečáků ledovka. Naštěstí jsme už v průběhu týdne prováděli preventivní metení a posyp komunikací. Přesto můžou některé chodníky a silnice stále klouzat. Buďte proto opatrní a dávejte na cestách pozor!
Hlášení ze zimní údržby: https://1url.cz/XudTl
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ...    Zobrazeno 1 20 (Celkem 777 záznamů)