V posledních dvou dnech se na středisko městské zeleně začali obracet Hradečané s podněty na zastavení zalévání během deštivého počasí nebo po dešti. Zlobí se, že se tímto způsobem plýtvá vodou a že zálivka není potřeba. Zalévání za deště má přitom jednoduché vysvětlení a důležitý význam. 

Při vysokých teplotách a suchu musí být postaráno také o zeleň. Pracovníci Technických služeb Hradec Králové proto v létě pravidelně využívají zavlažovací vaky, mozaikovou seč a zálivku z cisternových vozů. Letní dešťové přeháňky v boji proti suchu pomáhají jen krátkodobě a na závlahu nestačí.

Dešťové přeháňky zavlaží pouze vrchní část trávníků do pár centimetrů. Část vody spotřebuje samotná tráva a přirozené odpařování vody během teplého dne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu spadlo za měsíce květen a červen v Královéhradeckém kraji průměrně jen 65 mm srážek na jeden metr čtvereční. Za deště navíc vzniká pozitivní vzdušná vlhkost, která brání odpařování vody.

Zalévání je tedy během deštivého počasí snazší a efektivnější. Obzvláště u mladých stromů je důležitá hloubková zálivka pro jejich správné zakořenění, kdy je na jedno místo využito několik litrů vody namísto několika milimetrů deště.
Se správným zaléváním nám pomáhají také hydroabsorbenty, které podporují růst a zachování vody v kořenovém systému. Využíváme i zavlažovací vaky, kterých je v Hradci Králové téměř 500. V neposlední řadě mají technici připravené provzdušňovací a zavlažovací trubice, které jsou umístěné přímo u kořenů stromů při jejich výsadbě.